';

Jak zrobić piękny ogród?

Pytanie, które nurtuje każdą osobę posiadająca przydomowe ogródek. Wiem, ponieważ kilka lat temu temat ogródka , jak go urządzić nurtował mnie już w zimie. Planowałam swój ogródek patrząc przez okno na zimową aurę. Gdy nadeszła wiosna, mój plan i wyobraźnia na temat ogródka, oczekiwania wobec niego były bardzo wysokie. Wydaję mi, się że najważniejszy jest projekt, który trzeba przelać na kartkę papieru. Potrzebne jest przede wszystkim dobre podłoże. Podłoże przed projektowaniem trzeba też zabezpieczyć przed gryzoniami. Ja użyłam siatki, którą dookoła ogrodzenia została wkopana na około 50cm, to uchroni każdy ogród przez nornicami. Mamy już projekt ogrodu odrysowany na kartkę, mamy zabezpieczone tereny okalające przed nornicami, zaczynamy równać i przygotowywać nawierzchnię. Pierwszą podstawową zasadą jest spulchnienie całej powierzchni ogrodu i nawiezienie dobrej ziemi.

Wszystko trzeba przekopać glebogryzarką, ja dodatkowo sypałam jeszcze nawóz. Gdy już mamy przygotowany równy teren, idziemy na zakupy roślin. To jest coś co ja akurat lubię najbardziej. Jedna zasadą trzeba kierować się, przy wyborze, tzn. że wielkie rośliny i wysokie sadzimy najpierw. Musimy zapoznać się, z roślinnością, jaka będzie gdy urośnie. Przy samym ogrodzeniu, jeśli chcemy osłonić się trochę od sąsiadów albo też od wiatru, krzewy i drzewka świetnie się do tego nadają.

Zwykle niestety naszego ogródki zdobią tuje, mi akurat nie podoba się to drzewko. Ja wybieram świerki. Uwielbiam świerk srebrzysty, czy też miniaturkowy. Na ogrodzenie możemy posadzić pnącza. Z racji że kocham kwiaty, w moim ogrodzie pnącza są tylko i wyłącznie kwieciste. Mogę bardzo polecić pnącze klematis i moje odkrycie to milon amerykański.

Roślinność wysoką mamy już posadzoną, na siatce ogrodzenia pięknie kwitnące pnącze, został środek ogródka. Drzewka podsypałam nie dużą ilością ozdobnej kory, ponieważ są to drzewka które świetnie rosną w lesie i trochę tego klimatu chciałam przenieść do mojego ogródka.

Świetnie w tym zestawieniu kory i świerków komponuje się kamień. Ja uwielbiam kamienie naturalne obłe zwane otoczakami. W moim ogródku króluje ich kilka kolorów. Przy drewkach, położyłam bardzo dużo kamieni białych okrągłych w dużych rozmiarach. A więc, zbliżamy się dalej.

Ja akurat postanowiłam na środku mojego ogrodu posadzić piękną zieloną trawę najwyższej jakości. Przed jej położeniem, użyłam siatki zabezpieczającej przed kretami i nornicami. Jak wiecie, czytając od początku, ten element jest dla mnie jednym z bardzo ważnych w celu dążenia do pięknego ogrodu jak w tytule. Zakup siatki nie jest trudny, a jej dostępność praktycznie w każdym markecie ogrodniczym. Rozłożenie jej na przygotowanym gruncie, też nie jest problemem.

Wracając do trawy, polecam trawę gotową z tzw. rolki. Dlaczego? Ponieważ mocną i zwartą darń, bardzo trudno jest uzyskać i trwa to kilka lat. Zakupiłam trawę z rolki, którą dostarczono mi na drugi dzień. Przed rozpoczęciem rozkładanie każdej roli, dodatkowo sadziłam wiosenne krokusy, aby wiosną cieszyć się pięknym zielonym dywanem pełnym oczywiście kwiatów.

Trawę ułożyć można dowolnie, ponieważ bardzo łatwo się ja przycina. Środek mojego ogródka to trawa, potem niższe rośliny tj. lawenda, róże w różnych odmianach, rododendrony i azali. A między nimi rożne kolory kamieni otoczonych.

Zaprojektowałam swój ogród tak, aby zawsze był żywy i kolorowy. Rośliny przekwitają i w to miejsce budzą się następne. Mimo, iż nie mam wykształcenia ogrodniczego i nie jestem architektem, samej udało mi się zaprojektować i zbudować piękny ogród. Polecam każdej osobie, która ma pasję. Wystarczy odwiedzić sklepy ogrodnicze i przeglądnąć katalogi, żeby móc się zainspirować. Drzewka świerkowe okalają białe kamienie mieniące się w słońcu, jakby posypane były brokatem. Akurat te kamienie okrągłe, są jednymi z najpiękniejszych. Ten rodzaj kamienia występuje w Grecji.

Biały kamień świetnie komponuje się moimi egzotycznymi roślinami, Z clematisami i milonem amerykańskim. Żeby użyć kontrastu z przepięknym białym kamieniem, używam drobnego kamienia różowego, który podobny jest do koloru moich kwitnących pnączy. Zaznaczę jeszcze, że wszędzie gdzie kładę kamień, używam foli przeciw chwastowej. W celu odznaczenia trochę koloru kamienia, użyłam jako tzw. palisady kamienia czarnego. Kamień czarny otoczak bazaltowy, u mnie w ogródku spełnia zadanie odznacznika między innymi kolorami kamienia. Użyłam akurat rozmiaru średniego tego kamienia tj. frakcji 16-32.

Przy samej trawie, odznaczając teren zielony od rabatek zamiast sztucznego plastiku w to miejsce wkomponował mi się kamień zielony. Zielony kolor ciemny nie brudzi się, aż tak mocno, a trzeba zauważyć, że przy koszeniu trawy jednak jej drobinki zostają po bokach i brudzą rabaty. W tym celu ja osobiście polecam zielony kamień otoczony. Przy samej trawie, jako palisady użyłam tej dużej frakcji tj. rozmiaru kamienia 80 -120. A miedzy nimi najdrobniejszą jego frakcje. Za palisadą z dużych otoczaków, posypane mam na szerokości około 50cm, drobniejszą frakcję 20-30cm zielonych otoczaków.

Dla mnie jest to strzał w dziesiątkę, przy koszeniu trawy nie mam jej pozostałości na rabatach, kamień zielony to idealne rozwiązanie. Dodatkowo zamiast np. różowego kamienia Drodzy Państwo można użyć niebieskiego. Wszystko zależy od efektu i oczekiwać indywidualnie. Jeszcze świetnym rozwiązaniem, żeby nie niszczyć trawnika chodząć po nim, można wyznaczyć nie wielkie prostokątne stopnie na trawie, w które wsypujemy biały śnieżny grys marmurowy. Efekt jest piorunujący. Świetnie odznacza się wśród zielonej trawy i z racji tego że jest grysem o nierównych kształtach i powierzchni świetnie wkomponowuje się i mniej brudzi. Jeśli chcemy uzyskać mniej widoczny efekt na trawie, to wówczas zielony , albo też niebieski kamień.

Tym sposobem uzyskujemy naturalny piękny ogród, który zachwyci każdą odwiedzającą nas osobę. Jestem zdania, iż wszystko co naturalne, jest piękne i świetnie komponuje się w ogrodzie. Zachęcam wszystkich do kompozycji kamiennych w sowim ogrodzie. W tym celu naturalne kamienie otoczaki upiększą, każdy ogród. Jeśli ktoś ma większych ogródek i potrzebuje alejki wykonać, ja polecam kostkę kamienna. Kostka kamienna w ogródku i otoczaki to jest coś co powoduje, iż każdy chce w nim spędzać swój czas.
Nam pozostaje wówczas tylko pielęgnacja, tego co tak pięknie tworzyliśmy na wiosnę. Polecam ?

admin